22. máj sa po celom svete už od roku 2000 oslavuje ako medzinárodný deň biodiverzity. Tento deň nám pripomína, aký význam má pre ľudskú spoločnosť aj planétu biodiverzita, teda prírodné bohatstvo zahŕňajúce rozmanitosť všetkých génov, druhov i ekosystémov.
Pri tejto príležitosti sa po prvý raz v histórii sa na Slovensku uskutočnil celoslovenský Deň biomimikry, na ktorý Centrum environmentálnych aktivít z Trenčína pozval všetky základné a stredné školy, aby sa zapojili a umožnili tak čo najväčšiemu počtu detí a mladých ľudí objaviť prírodu ako učiteľku a zažiť úžas nad genialitou prírody.
Čo je cieľom? Otvoriť mladej generácii dvere do sveta biomimikry, ktoré predstavujú inovácie inšpirované prírodou. Odbor biomimikry zažíva po celom svete obrovský boom, a to nielen v kruhoch vedcov, inovátorov a dizajnérov, ale aj vo vzdelávaní. Žiakom ukazuje fascinujúci svet prírody a vďaka medzinárodným dizajnérskym výzvam sa samotní teenageri môžu stať úspešnými inovátormi pre udržateľnosť. Základom biomimikry prístupu je položiť si otázku: ako „to“ robí príroda? Ako stavia? Ako komunikuje? Ako vytvára farby? Ako ochraňuje? Ako udržiava komunity? I keď ľudia sa oddávna inšpirovali prírodou, až od roku 1997, kedy biologička a spisovateľka Janine Benyus vydala knihu Biomimicry – Innovation Inspired by Nature, má biomimikry prístup pevné miesto vo svete vedy a inovácií ako jedinečné spojenie prírodných vied, techniky a dizajnu.
Čo je náplňou? Hravé aktivity vonku i vnútri, s prvkami zážitkovej pedagogiky a bádania.
Deň biomimikry predstavuje len malú ochutnávku sveta učenia sa od prírody (ideálne v prírode) formou krátkych, hravých aktivít. Cieľom je nadchnúť mladú generáciu pre myšlienku, že prírodné organizmy si za 3,8 miliardy rokov evolúcie vyvinuli množstvo stratégií pre udržateľnosť a teraz ide o to, ako ich môžeme preniesť do sveta ľudí. Tento deň je organizovaný v rámci medzinárodného projektu Biolearning For the Future – Smart by Nature, ktorý vďaka podpore z finančného mechanizmu Erasmus+ realizuje partnerstvo organizácií z 5 krajín (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Holandsko a UK).
Naša škola sa vyplnením registračného formulára https://www.biolearn.eu/sk/future/den-biomimikry/prihlaste-svoju-skolu rozhodla zapojiť do tohto unikátneho projektu. Na fotografiách vám ponúkame práce žiakov piatich tried 2. stupňa – 5.B, 6.A, 6.B a 9.A, ktorí sa pokúsili nájsť v prírode okolo nás niečo jedinečné, využiteľné pre ľudstvo 😊
Neupaverová