Aj takto môže vyzerať jedna z posledných hodín dejepisu, kedy sme sa pozreli do triednej a osobnej histórie
v priebehu 9. rokov... spomínali a zapisovali sme si to, na čo budeme s láskou spomínať.
9.A
Aj takto môže vyzerať jedna z posledných hodín dejepisu, kedy sme sa pozreli do triednej a osobnej histórie
v priebehu 9. rokov... spomínali a zapisovali sme si to, na čo budeme s láskou spomínať.
9.A
Fair play očami 8.C :)
Do fotogalérie bol pridaný nový album Daniela Štucková: Environmentálna vychádzka - Žabia cesta - 1.C (2024/2025).
V pondelok 04. júna 2025 sa žiaci 3. ročníka, zúčastnili na exkurzii v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá je najväčšou botanickou záhradou na Slovensku a má už 75 rokov. Vedomosti, ktoré žiaci získavali na hodinách prírodovedy si upevnili pri prehliadke záhrady spojenej s výkladom. Žiaci mali možnosť vidieť skleníky s kaktusmi, citrusmi a tropickými rastlinami. Najviac ich ohúrila fascinujúca motýlia šou s viac ako sto druhmi motýľov z celého sveta. Botanická záhrada tento rok otvorila už 16. ročník výstavy Motýle exotických trópov. Žiaci pozorovali motýle od procesu ich liahnutia až po poletovanie v skleníku. V skleníku sa nachádzali motýle pochádzajúce z tropických oblastí Ameriky, Austrálie a Afriky. Asi najzaujímavejším druhom bol pestrosfarbený motýľ Caligo atreus s rozpätím krídel až 16. centimetrov. Nadšení a šťastní odchádzali domov.
PaedDr. Mária Vojtaššáková a učiteľky 3. roč.
Už býva niekoľkoročným zvykom, že sa naša škola zapája do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva na Slovensku.Každoročne si tisíce dobrovoľníkov a dobrovoľníčok z firiem obliekajú rovnaké tričká a zapájajú sa do množstva dobrovoľníckych aktivít po celom Slovensku darovaním svojho času a práce. Ľudia z rôznych odvetví – marketingu, obchodu, HR, výroby či manažmentu a mnohí ďalší vezmú do rúk štetce a záhradné náradie, alebo využijú svoje vedomosti a dobré srdce, aby spoločne vylepšili naše mestá. Nám sa tento rok prihlásili 13 dobrovoľníci z firiem: Tatravagónka a.s, ČSOB Poprad, Packeta Slovakia s. r. o. a Pfizer Luxembourg SARL, o.z. Pomáhali spolu aj so žiakmi IX.B tirdy pri vytváraní bylinkovej špirály v našom školskom areáli a pri úprave átria v areáli materskej školy. Spoločnými silami sa nám všetkým podarilo splniť, čo sme si predsavzali.
Všetkým zúčasteným ďakujem a tešíme sa na stretnutie snáď opäť o rok!
Neupaverová
Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia (5.6.) sme prijali pozvanie na terénnu hru, ktorú zorganizovali učitelia a žiaci SOŠ polytechnickej J.A.Baťu vo Svite, ktorú pripravili už po jedenástykrát. Hra prebiehala formou rovesníckeho vzdelávania na šiestich stanovištiach: voda, satelity, pôda, bio, meteo a sucho. Dve družstvá našich žiakov v zložení: Denis Samuel Blaho, Sofia Pavlikovská, Veronika Šturcelová a Oliver Ovšanka z IX.B, Wendy Kurcáb, Aneta Stanková, Richard Gejdoš, Gregor Katrenčiak a Alex Raček zo VII.B, riešili rôzne praktické úlohy, ktoré sa im podľa nich veľmi páčili, pretože to bolo pre nich niečo nové. Keďže to bola hra, nešlo o víťazstvá, ale o získavanie nových poznatkov. Všetky súťažné družstvá na stanovištiach získavali po splnení úloh dieliky do puzzle, ktoré na záver podujatia odprezentovali a boli odmenení sladkosťami.
Neupaverová
Po niekoľkoročnej prestávke sa v tomto školskom roku opäť uskutočnila súťaž Putovná sova, ktorú vyhlasuje Správa TANAP-u. Jej 17. ročník sa uskutočnil 4.6.2025 v Múzeu TANAP-u v Tatraskej Lomnici. Ide prírodovednú súťaž zameranú na poznanie geológie, flóry afuny Tatirt, taktirž na kreativitu detí a ich fyzickú zručnosť, rovnako ako aj na pohyb v prírode. Súťažili 3- členné družstvá v kategóriách mladších a starších žiakov. Našu školu reprezentovalo dtužstvo žiakov VI.B triedy - Katka Leskovjanská, Ema Vrždiaková a Alex Krišanda. Podmienkou úasti na súťaži bolo absolvovanie 2 vychádzok do prírody, ktoré bolo potrebné zdokumentovať a vytvoriť plagát. Počas priebehu súťaže žiaci plnili úlohy na stanovištiach v múzeu a jeho okolí. Najskôr v múzeu vypracovali test s otázkami z teórie a odprezentovali svoj projekt. Na stanovištiach vonku poznávali živočíchy a ich zvuky, drevina podľa šišiek a konárikov, geológiu Tatier a podanie prvej pomoci pri vyvrtnutí členku, uhryznutí jedovatým hadom a odstránení kliešťa. Napriek tomu, že počas praktických úloh a testu žiaci stratili len 4 body, v celkovom hodnotení skončili na veľmi peknom 6. mieste spomedzi 15 družstiev regiónu Oravy a Tatier. Po skončení súťaže žiaci skonštatovali, že o rok, už v kategórii starších žiakov, chcú patriť medzi najlepších :-).
Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!
Neupaverová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Dopravný kurz štvrtákov.
Dňa 6.6.2025 sa v našej škole uskutočnil dopravný kurz pre žiakov 4. ročníka. Kurz pozostával z teoretickej a praktickej časti dopravnej a zdravotnej výchovy. Jednotlivé časti boli zamerané na pravidlá cestnej premávky, cyklistu v cestnej premávke, starostlivosť o bicykel, na zdravotnú prípravu a prvú pomoc, na dodržiavanie pravidiel na DDI a jazdu zručnosti na bicykli.
V dopravnej výchove si žiaci zopakovali dopravné značky. Diskutovali o pravidlách cyklistu na ceste a cyklistickom chodníku, na jednotlivých úlohách pracovali v skupinách aj samostatne. Svoje teoretické poznatky predviedli pri jazde na školskom dopravnom ihrisku a svoju šikovnosť dokázali pri prekonávaní prekážok v jazde zručnosti. V zdravotnej príprave sa žiaci učili o poskytovaní prvej pomoci, vyskúšali si techniku oživovania a obväzovania hlavy, lýtka, stehna, predlaktia. Diskutovali o prevencii proti úrazom, ale aj o tom, aký je rozdiel medzi chorobou a úrazom. Na záver si vyrobili vlastnú lekárničku z papiera a naučili sa, čo by mala obsahovať.
Tento deň bol pre nás zážitkom.
Triedne učiteľky M. Janna, V. Kopaničáková, J. Polčinová a žiaci 4. ročníka
V utorok veľmi skoro ráno sme začali svoju cestu za finálovým turnajom žiačok vo vybíjanej, a teda Majstrovstvami SR, ktoré sa konali na Fakulte telenej výchovy a športu v Banskej Bystrici. Po dlhej, náročnej a jemne stresujúcej ceste, spôsobenej viac ako hodinovým meškanim vlakov, sme konečne dorazili do miesta konania turnaja. Po slávnostnom otvorení turnaja, prebehlo rozlosovanie tímov do dvoch štvrčlennýh skupín a boje o medaily sa mohli začať. Nám sa na tomto turnaji vôbec nedarilo. Neviem, či to bolo spôsobené únavou, dlhou cestou, alebo inými dôvodmi, ale nepodarilo sa nám nadviazať na skvelý výkon z krajského kola v Prešove. To, však nevadí, pretože už len samotný postup na majstrovstvá SR je pre dievčatá obrovský úspech a rovnako je to obrovský úspech aj pre našu školu. Síce sme medailu a pohár domov nedosniesli, ale pochvalu za reprezentáciu si zaslúžia všetky naše dievčatá: Hopjaková Sára, Pitoňáková Tímea - 8.C, Mikušová Martina, Šimková Tímea, Chylová Nikola - 8.B, Lojeková Lara - 8.A, Svinčiaková Simona, Korenková Sofia - 7.A, Kurcáb Wendy - 7.B, Cíbiková Dominika, Račeková Zara - 6.B a Jacáková Radka 6.C.
Učitelia TSV - N. Harabinová a A. Buday
Zodpovednosť je cnosť i schopnosť jednotlivca či spoločenstva vedome prijímať a niesť dôsledky svojich rozhodnutí a činov.
Takto svoju úvahu na tému „hodnoty školy“ uviedli žiaci VII.C. Pracovali v skupinách a usilovali sa pochopiť, že zodpovednosť nie je výnimočný akt, ale prirodzená súčasť každodenného života. Uvedomili si, že každé rozhodnutie, aj to najmenšie, so sebou nesie následky, za ktoré je potrebné prevziať zodpovednosť. Ich spoločná práca bola dôkazom, že hodnoty nie sú len slová, ale aj skutky.
J. Spišská
Žiaci 7.A triedy tohto školského roku rozobrali a zamysleli sa nad pojmom zodpovednosť. Ak si to prečítate, sú tam prekrásne vyjadrenia. Ak by sme dodržiavali len 50 % toho, čo žiaci napísali, bolo by na tomto svete oveľa, naozaj oveľa krajšie. tr.uč. Polovková
Dňa 23. 05. 2025 sa v Gymnáziu Kukučínova v Poprade uskutočnilo okresné kolo fyzikálnej olympiády G- kategórie pod názvom ARCHIMEDIÁDA.
Cieľom tejto súťaže je podchytiť šikovných žiakov, možno nádejných budúcich fyzikov. Súťaž je určená pre žiakov 7. ročníka základných škôl a sekundánov osemročných gymnázií. Súťaž má slúžiť aj ako dobrý štart pre rozvoj zručností a vedomostí na vyššie kolá olympiády vyšších ročníkov.
Archimediáda pozostáva z teoretickej a praktickej časti. Teoretická časť pozostáva z troch zaujímavých úloh, ktoré majú žiaci vyriešiť v časovom intervale za 1,5 hodiny. Potom počas praktickej časti predvedú, opíšu a vysvetlia svoj experiment pred odbornou komisiou, súťažiacimi ako aj ich učiteľmi, či záujemcami vedy. Súťažiacim sa olympiáda vo forme teoretickej a praktickej časti veľmi páčila.
Našu školu reprezentovali žiačky Karin Orolinová zo 7.A, ktorá sa umiestnila na vynikajúcom 3. mieste, Ema Krempaská zo 7.A - úspešný riešiteľ 6. miesto a Aneta Stanková zo 7.B - úspešný riešiteľ 8. miesto.
Srdečne gratulujeme!
Ing. Viliam Masár
Na základe troch pilierov propagujúcich olympizmus, ktorými sú pohyb, vzdelávanie a poznávanie, sme 3.6.2025 pripravili pre žiakov II. stupňa netradičné športové súťaže pod záštitou Olympijského dňa, ktorý pravidelne organizuje Slovenský olympijský výbor. #slovenskyolympijskytim, #olympijskyden. Aj keď nám počasie v tento deň neprialo a 13 stanovíšť, na ktorých si žiaci hravou formou preverili svoje schopnosti, zručnosti a spoluprácu, sme museli presunúť do priestorov školy, bolo vidieť, že si žiaci tento deň užili.
Určite si tento Olympijský deň a olympijské hodnoty pripomenieme aj budúci rok.
Mgr. Igor Krišanda
Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že v zmysle zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách na stravu v znení neskorších predpisov majú nárok na dotáciu na stravu od 01.05.2023 deti navštevujúce základnú školu.
Ak máte záujem o dotáciu na stravu aj od 01.09.2025, je potrebné splniť tieto podmienky:
Rodič (alebo fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti) požiada o poskytnutie dotácie na stravu:
Tieto žiadosti je potrebné odoslať alebo doručiť do 20.06.2025 (piatok).
Na dotáciu na stravu nemá dieťa nárok, ak:
Dotácia na stravu je určená na prípravu obeda.
Výška poskytovanej dotácie na žiaka na 1 deň je v sume:
1. stupeň 2,10 €
2. stupeň 2,30 €
Zákonný zástupca prispieva aj naďalej na úhradu režijných nákladov na prevádzku zariadenia školského stravovania mesačne 6,- €, ak odoberie aspoň jeden obed v mesiaci.
Je potrebné, aby stravník mal uhradenú zálohovú platbu (kredit) vo výške a v termínoch:
Žiak navštevujúci 1. stupeň ZŠ 40,- € (do 20. augusta, do 20. novembra, do 20. februára)
Žiak navštevujúci 2. stupeň ZŠ 45,- € (do 20. augusta, do 20. novembra, do 20. februára)
Platby prosíme uhrádzať až v auguste, nakoľko v júli prebieha vyúčtovanie stravného za školský rok 2024/2025.
V prípade diétnych stravníkov, ktorí majú záujem o dotáciu, je potrebné prísť osobne do ŠJ.
Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujete nás telefonicky na 052/772 8572 alebo mailom na fabryova@zskompp.sk alebo stasova@zskompp.sk
Prílohy:
Dnes sme spolu so žiakmi 2.C našli v prírode krásu, za ktorú môžeme ďakovať každý deň. Aj vám prajeme, aby ste dnes našli niečo, za čo ste vďační. Lenka Dobrenková :-)
Žiaci 7.A., 7.B a 7.C triedy sa 4.6.2025 zúčastnili exkurzie v Hasičskej zbrojnici v Poprade.
Naši popradskí hasiči nám vysvetlili potrebné informácie o hasení požiarov, záchrane ľudí pri dopravných nehodách, živelných pohromách, hasiacich látkach a hasičských autách.
Mohli sme si vyskúšať výstroj, dýchaciu masku a striekanie s hadicou.
Ďakujeme našim hasičom za ochotu a čas, ktorý nám venovali.
RNDr. Zuzana Kormaňošová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Daniela Štucková: VYV: Včely - 1.C (2024/20025).
Do fotogalérie bol pridaný nový album Daniela Štucková: Fit deň - 1.C (2024/2025).
Dopoludnie plné pohybu a zábavy vo fitnescentre Active Gym.
Dňa 29.5.2025 sa žiaci 7. A, 7.B. a 7.C triedy zúčastnili exkurzie do národnej prírodnej rezervácie Šomoška. Nachádza sa v chotári obce Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec. Vrch, priľahlý k maďarskej obci Somoskő (Šomoška) sa nachádza priamo na hranici s Maďarskom a je k nemu prístup z oboch krajín. Vyhlásená bola ako chránený prírodný výtvor v roku 1954, s cieľom chrániť morfologicky výrazný kopec s odkryvom šesťbokej stĺpovitej odlučnosti čadiča označovaného aj „Kamenný vodopád“. Na vrchole stojí gotický hrad Šomoška, ktorý postavili z bazaltových kvádrov.
Najrozšírenejšou drevinou rezervácie je buk lesný, ktorý má v centrálnej časti 100% zastúpenie. Najmohutnejšie jedince dosahujú vek 100-150 rokov s obvodom kmeňa 300-330 cm. V severnej časti má najvyššie zastúpenie dub cerový a pozoruhodným exemplárom je aj mohutný dub žltkastý pri kamennom vodopáde.
Na ploche 40 krát 100 metrov, v severnom svahu hradného vrchu sa nachádza kamenné more. Skladá sa prevažne z úlomkov päť až šesť bokých stĺpov bazaltu, bez prímesi hlinitých zvetralín. Táto kamenná stráň vznikla zčasti zvetraním skalných výstupov bazaltu na hradnom vrchu a má prirodzený pôvod.
Kamenný vodopád, zaujímavý, 9 metrov vysoký geomorfologický útvar, bol odkrytý v 14. storočí ťažbou bazaltu na výstavbu hradu. Umožnilo sa tým sledovanie päť až šesťbokej odlučnosti bazaltu na okraji krátera s prechodom do lávového prúdu. Stĺpovitá odlučnosť je charakteristická pre homogénnu lávu, najmä pre bázické horniny a je vždy orientovaná kolmo na plochu chladnutia. V Cerovej vrchovine sa vyskytuje bežne, no v takejto ohnutej forme sa radí medzi európske unikáty. Sopka na Šomoške je jednou z viacerých malých erupčných centier, ktoré sa vytvorili na hlbokých zlomoch zemskej kôry, vzniknutých následkom vyvrásnenia centrálnych častí Západných Karpát. Do súčasnej podoby bol prepracovaný následkom výzdvihov územia a erózno-denudačných procesov.
I. Kleinová
V priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade sa v piatok 30. mája 2025 uskutočnilo regionálne kolo prestížnej rečníckej súťaže Štúrov Zvolen. Súťažiaci boli rozdelení do troch kategórií. Najmladší rečníci (žiaci 4. – 6. roč. ZŠ) mali za úlohu zreprodukovať obsah textu a dotvoriť vlastný záver príbehu. Súťažiaci 2. a 3. kategórie (žiaci 7. – 9. roč. ZŠ) sa prezentovali vlastnými prejavmi na aktuálne témy.
V druhej kategórii zaznamenala krásny úspech naša žiačka Timea Šimková z 8.B triedy, ktorá si svojím presvedčivým rečníckym prejavom na záver školského roka a úvahou o zlyhaní, vybojovala 1. miesto.
Timei srdečne blahoželáme a držíme palce na celoslovenskom kole súťaže vo Zvolene!
Mgr. Mária Kmošová
Dňa 30. 5. 2025 sa mladší žiaci zúčastnili súťaže v atletickom štvorboji mesta Poprad. Našu školu reprezentovalo 8 súťažiacich, niektorým z nich sa podarilo získať pekné umiestenia.
Naše úspechy:
1. miesto za najúspešnejšieho atléta v kategórií chlapcov - Filip Seman 6.C
1. miesto v behu na 60m - Filip Seman 6.C
2. miesto v skoku do diaľky - Filip Seman 6.C
2. miesto v behu na 800m - Ivana Krajčírová 6.B
3. miesto v štafete 4 x 60m - Filip Seman 6.C, Alex Raček 7.B, Lívia Vallušová 7. B, Ivana Krajčírová 6. B
Ďakujeme všetkým našim reprezentantom za úspešnú reprezentáciu školy.
Učiteľ TSV - A. Nemec
Dňa 28. mája 2025 sa piataci - Adam Šulej a Tomáš Prokopy z V.B zúčastnili regionálneho kola súťaže Botanikiáda. Regionálnemu kolu predchádzalo školské kolo, ktoré žiaci škôl Prešovského a Košického kraja riešili on line v priebehu mesiaca marec. Samotná súťaž sa konala v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Po zahájení súťaže boli žiaci rozdelení do skupín podľa farieb tašiek, ktoré dostali pri prezentácii. Skupina, v ktorej boli naši chlapci, mala biele. Potom dostali pracovné zošity s obrázkami a úlohami, ktoré riešili na jednotlivých stanovištiach v areáli botanickej záhrady - doplňovačky, tajničky a osemsmerovky, odpovede na teoretické otázky, preverili svoje vedomosti aj zručnosti v praktických súťažiach. Určovali napríklad názvy ihličnatých drevín, bylín, aj častí rastlinného tela. Zručnosť si vyskúšali pri presádzaní rastlín do kvetináčov, ktoré si za odmenu mohli zobrať domov. Napriek tomu, že chlapci nepatrili medzi piatich najúspešnejších, odniesli si z botanickej záhrady množstvo nových poznatkov a pekných zážitkov, na záver navštívili aj výstavu motýľov.
Neupaverová
V posledných mesiacoch školského roka sa uskutočnili okresné kolá bologickej olympiády - kategórii D, E a F, v ktorých mala zastúpenie aj naša škola.
V kategórii E - odbornosť botanika, nás na okresnomkole reprezentoval Alex Krišanda zo VI.B. Pri príprave na túto súťaž sa žiaci musia naučiť poznávať 50 druhov rastlín, naučiť sa o nich mnohé informácie, pripraviť herbár a zmapovať pozorované druhy rastlín, a práve preto patrí medzi najťažšie olympiády. Alex sa umiestnil na krásnom 4. mieste ako najmladší úspešný riešiteľ ( v tejto kategórii súťažia žiaci 6. - 9. ročníka).
V kategórii D, v teoreticko-praktickej časti, nás reprezentovali najúspešnejšie riešiteľky škoslkého kola - Stela Hofírková, ktorá obsadila 4. miesto a Nela Janačková, ktorá sa umiestnila na 6. mieste (obe žiačky sú zo VII.A).
Poslednou súťažou bola kategória F - je to súťaž 5-členných družstiev žiakov 4. a 5. ročníka. Medzi mladšími žiakmi, štvrtákmi, nás reprezentovali dve družstvá. Družstvo v zložení Eliška Štofková a Zuzana Kováčová zo IV.B, Stella Saraková, Teo Marhefka a Tamara Lang zo IV.C obsadilo 2. miesto, družstvo v zložení Lukáš Olšavský, Livia Likavčanová, Mathias Ján Košický, Laura Kiššková a Mattia Gallo z V.A získali 3. miesto. Starší žiaci, piataci, v zložení Kiara Hán, Tamara Ester Ivanová, Ema Knežníková, Lilien Pristášová a Adam Šulej z V.B obsadili 3. miesto.
Všetkým súťažiacim blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!
Neupaverová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Kinderiáda
Dňa 27.05. 2025 sa naši mladší žiaci zúčastnili na atletickej súťaži mesta Poprad. Súťažilo desať základných škôl z nášho mesta. Ďakujeme všetkým reprezentantom za úspešnú reprezentáciu našej školy.
Naše úspechy:
1. miesto v behu na 50 m - Táňa Budzáková 3. roč.
1. miesto v behu na 50 m - Richard Kaňuk 3. roč.
3. miesto v hode kriketovou loptičkou - Michaela Kurucová 4. roč.
1. miesto v behu na 50 m - Simona Kubesová 5. roč
1. miesto v skoku do diaľky - Simona Kubesová 5. roč.
Výhercom srdečne gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník tejto atletickej súťaže.
p.uč. Skokanová
Na hodinách biológie žiaci V.B tému Vodný ekosystém ukončili prezentovaním svojich prác, svojich projektov, ktoré si pripravili pre svojich spolužiakov. Skladali básničky, vypĺňali tajničky, odpovedali na hádanky... a takto odprezentovali, čo sa o vode, o rastlinách a živočíchoch vo vode a na jej brehu naučili.
E. Neupaverová
ECO TOUR je platforma, ktorá sa snaží priblížiť tematiku životného prostredia a ekológie žiakom základných škôl. Médiami je označovaná ako “Najlepšia Ekologická Šou na Slovensku” a jej autorom je populárny spevák Thomas Puskailer. ECO TOUR je hodinový interaktívny program, ktorého súčasťou sú súťaže, eko-pesničky, eko-fakty, kvíz či krátke videá so známymi osobnosťami šoubiznisu. Naši žiaci si jeden z mnohých programov - ECO H2O TOUR mohli „užiť“ 27. mája v našej telocvični.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa deje po otočení vodovodným kohútikom? Asi každý očakáva také množstvo pitnej vody, koľko potrebuje. Málokto sa zamyslí, odkiaľ voda pochádza, kam odteká, čo obsahuje, akú má čistotu, kedy sa z nej stane odpadová voda a akým spôsobom ju my sami znečisťujeme. Zriedkavo rozmýšľame nad tým, ako dlho vydržia jej zásoby a či nám v blízkej budúcnosti nehrozí jej nedostatok. O vode sme sa dozvedeli mnohé informácie práve počas koncertu, ktorého súčasťou bolo množstvo rekvizít, pokusy, eko-fakty, eko-pesničky, krátke videá so známymi osobnosťami šoubiznisu, interaktívne súťaže a na záver aj kvíz. Počas programu, ktorý bol koncipovaný tak, aby postupne gradoval a držal si pozornosť divákov od začiatku až do konca, deti vyhrávali aj praktické ceny.
Časť koncertu sme naživo vysielali aj na FB stránke našej školy :-)
E. Neupaverová
Siedmaci sa 6. mája zúčastnili exkurzie, počas ktorej navštívili viacero lokalít. Prvou zastávkou bola Gombasecká jaskyňa. Špecifikom tejto do zoznamu UNESCO zapísanej jaskyne v Slovenskom krase sú tenulinké dlhé sintrové brčká vyrastajúce zo stropov – je to rozprávkový kvapľový dážď. Gombasecká jaskyňa vyniká farebnosťou a krehkosťou sintrovej výzdoby, ktorú nenájdeme v žiadnej inej jaskyni na Slovensku. Niektoré biele brčká majú priemer iba pol centimetra, okrem toho sa tu vyskytujú aj iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne náteky a kôry. Z jaskyne sme sa autobusom presunuli na Silickú planinu, odkiaľ sme chodníkom zostúpili až k Silickej ľadnici, je to najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete. Táto obrovská priepasť vznikla prepadnutím stropu staršej jaskyne, približne pred 2000 rokmi. Silická jaskyňa nie je verejnosti prístupná, dostali sme sa teda len pred jej vchod na dne priepasti. Nie náhodou Silická ľadnica dostala svoje pomenovanie. Po celý rok sa v nej udržiava ľad. Dokonca je tu možné pozorovať aj klimatickú inverziu. Rozdiel teploty vzduchu v priepasti, hlavne v letných mesiacoch môže byť aj viac ako 30 stupňov. Kvôli globálnemu otepľovaniu sme my už mohli vidieť len zvyšky ľadu na dne jaskyne. Poslednou našou zastávkou bolo Banícke múzeum v Rožňave s jeho štyrmi samostatnými expozíciami. Expozícia baníctva a hutníctva v Gemeri sa nachádza v impozantnej účelovej budove z r. 1905, ktorá je podľa dostupných materiálov najstaršou stavbou postavenou pre banícke a hutnícke múzejníctvo v strednej Európe. Medzi najhodnotnejšie exponáty patria stredoveké banícke ručné pracovné nástroje, drevené banské čerpadlo, vlečné koryto, vŕtacia, meracia a osvetľovacia technika. Ucelenú samostatnú časť expozície tvoria Banské pracoviská, kde sme mohli získať konkrétnu predstavu o pracovných podmienkach a spôsobe práce baníka v podzemí. Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí prezentuje neobyčajne rôznorodé prírodné danosti a krásy predmetného územia. Je umiestnená v budove postavenej v roku 1904 ako tzv. Františkin útulok. Časť tejto expozície je venovaná aj neživej prírode a dokumentuje premeny geologickej tvárnosti Slovenského krasu ukážkami minerálov, hornín a skamenelín. Rastlinstvo a živočíšstvo v ďalšej časti, venovanej živej prírode, je prezentované biotopovými spoločenstvami močaristých oblastí, poľnohospodársky obrábaných polí a intravilánu lesa, krasu a skalných stien. Zaujala nás najmä najnovšia expozícia Čas pary, ktorá sa sa pýši dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi – parným nákladným automobilom Škoda Sentinel (1 z 3 zachovaných v rámci územia bývalého Československa) a 3. najstarším parným valcom na svete z roku 1883. Zaujímavosťou je, že najprv doviezli parný automobil a valec, až potom postavili budovu. Bolo to kvôli ich rozmerom.
Neupaverová
Sebaúcta zohráva kľúčovú úlohu v živote každého žiaka. Pomáha im veriť si, prijímať samých seba takých, akí sú, a zvládať školské aj životné výzvy s väčšou odvahou. Deti so zdravou sebaúctou sú otvorenejšie učeniu, lepšie spolupracujú s rovesníkmi a neboja sa robiť chyby, pretože vedia, že aj zlyhanie je súčasťou rastu.
Na dôležitosť sebaúcty sme s piatakmi poukázali aj prostredníctvom tvorivej aktivity „ruka“, počas ktorej si žiaci vystrihli z výkresu obrys svojej ruky a dokreslili do nej svoje záujmy, záľuby a silné stránky. Táto aktivita im pomohla lepšie si uvedomiť, čo všetko je na nich jedinečné a hodnotné.
Mgr. Martin Mód
Dňa 21.5.2025 sme sa zúčastnili Súťaže mladých zdravotníkov. Na súťaži sme mali dve družstvá:
1.družstvo zo 6.B triedy:
Natália Štofaňáková
Lea Skokan
Katarína Leskovjanská
Ema Vrždiaková
Alex Krišanda
2.družstvo zo 7.A triedy
Ema Krempaská
Sofia Korenková
Simona Svinčiaková
Nela Janáčková
Cynthia Šlesingerová
Obe družstvá statočne bojovali. Prvé družstvo sa umiestnilo na 6.mieste a druhé na 8.mieste. Gratulujeme ku krásnemu umiestneniu na územnej Súťaži mladých zdravotníkov!
Rimská
Powered by aSc EduPage