Zo života školy 2011/2012
- Pamätný deň holokaustu
- Svetový deň prvej pomoci
- Staroba sa nás dotýka
- Čisté hory
- Z činnosti turistického krúžku Ťažká vibrama
- Tvorivé dielne
- Časopis Maxík
- Festival horských filmov 2011
- Rok netopiera
- Stredoveká hudba
- Keramika- tvorivé dielne s hlinou
- Tvorivé dielne v Tatranskej galérii v Poprade
- Deň odrôd jabĺk
- Snívanie o svadbe
- Výtvarný krúžok
- Divadelné predstavenie
- Návšteva divadelného predstavenia
- Slávnostné pasovanie prvákov
- Týždeň zdravej výživy
- Pieseň o Tatrách
- Vianočný jarmok
- Vianoce 2011 - tvorivé dielne
- Mikuláš v I. A
- ŠKD
- Ako pracujeme - výtvarný krúžok II
- Čaj o piatej
- S Adamkom zdravo
- Navšteva divadla v Košiciach
- Škola v prírode (i ked oneskorene)
- Snehový deň v I. B
- Karneval
- Objavy 5. C
- Eko-mapa
- Počítačový krúžok - 3. B
- Beseda s najmladšou spisovateľkou
- Fidlikanti - výchovný koncert
- Rozprávkový týždeň v I. B
- Slávnostný zápis prvákov do knižnice
- Burza kníh
- Plavecký výcvik
- Beseda so spisovateľom Petrom Karpinským
- Tajomstvá lesa
- Les a jeho obyvatelia
- Za tajomstvom lesa
- Habakuky
- Energia 3. tisícročia - interaktívna výstava
- Návšteva v nemocnici
- Program pre Klub dôchodcov
- Vznik a vývoj lesa - beseda
- Výchovný koncert - Ži a nechaj žiť
- Jarná akadémia
- Na bicykli bezpečne - školské kolo
- O geniálnu hlavičku
- Blahoželania olympionikom
- Popradskí žiaci navštívili kamarátov v Karlových Varoch
- Ukážka výcviku policajných psov
- Environmentálna činnosť
- Moja mama
Deň odrôd jabĺk
Piatok 21. októbra je orientovaný na jedno z najzdravších druhov ovocia Jablko. Preto aj my, žiaci základnej školy za pomoci pani učiteliek, kuchárok a vychovávateliek sme si uctili význam tohto ovocia a zorganizovali sme na chodbe na prízemí malú výstavu rôznych druhov odrôd jabĺk. Niektorí žiaci urobili aj pekné projekty. Čo všetko sme sa o jablku dozvedeli si môžete prečítať v ďalších riadkoch. My len dúfame, že pri čítaní tohto článku, si pochutíte na dobrom jabĺčku.
„Sladké, voňavé, šťavnaté ... . Aj napriek tomu jeho konzumácia klesá a mnohí uprednostňujú exotické ovocie. Vieme o ňom naozaj všetko?
Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať.
Aké látky obsahuje jablko?
1. vodu (až 84%)
2. vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus
3. veľa pektínu, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádzajú ich von
4. nenasýtené tuky
5. vitamín C
6. minerály: draslík, vápnik, horčík
7. rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu
8. vysoký obsah fruktózy
V ľudovom liečiteľstve sa jablko dodnes využíva ako skvelý univerzálny liek pri rôznych zdravotných ťažkostiach:
· bolesti hlavy, závraty, poruchy trávenia, chudokrvnosť: na to všetko zaberá surové, varené, alebo pečené jablko
· chrípka, prechladnutie: prejde rýchlejšie ak denne zjete niekoľko surových jabĺk, osvedčilo sa pitie jablčného džúsu
· horúčka: teplotu zráža opäť nastrúhané jablko a jeho šťava
· kašeľ: odvar z jabloňových kvetov upokojuje a zmierňuje záchvaty kašľa
· zápcha: kyslé jablká podporujú činnosť čriev
· hnačka: jesť nastrúhané jablká
· nadváha, obezita: pitie jablčného octu spaľuje tuky, potláča pocit hladu (jablčný ocot je možné zakúpiť si hotový v obchode)
· popáleniny, omrzliny, nehojace sa rany, jazvy: prikladajte si čerstvú kašičku z nastrúhaných jabĺk
Liečivé účinky jabĺk prejavujúce sa po ich konzumácii:
· znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu
· posilňujú imunitný systém, srdce a krvný obeh
· stabilizujú hladinu cukru v krvi
· podporujú trávenie
· blokujú tvorbu žlčníkových a obličkových kameňov
· povzbudivo pôsobia na nervovú sústavu
· chránia mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou
· vďaka vysokému obsahu železa pomáhajú pri málokrvnosti
· pôsobia močopudne a brzdia tvorbu kyseliny močovej
· čistia črevá a zamedzujú množeniu škodlivých mikroorganizmov v nich
· posilňujú ďasná
Jedno jablko denne má regeneračné a detoxikačné účinky na náš organizmus, pôsobí ako „domáci lekár“. Skúsme ho teda zaradiť do nášho jedálnička každý deň a pozitívne účinky sa určite čoskoro dostavia.
Náš tip: Vyskúšajte skrášľujúcu pleťovú masku z jablka a medu.
Jablko nadrobno nastrúhajte, pridajte lyžičku medu a natrite na tvár. Vďaka vitamínom a minerálom sa Vaša pleť vyživí a vypne. Čerstvá jablčná šťava zhydratuje a zregeneruje aj pokožku pŕs a šije.
Jablko je vo výžive poklad. Ak ho budete mať denne na jedálnom lístku, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete mnohým chronickým zdravotným problémom. Poďme si niečo povedať o tomto dare prírody.
Jablko obsahuje až trinásť rozličných vitamínov:
A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, kyselinu pantoténovú, niacín, biotín, kyselinu listovú a cholín. Prevažná časť týchto vitamínov sa nachádza v šupke alebo priamo pod ňou, preto by sme mali jablka konzumovať neošúpané. Ak si chcete dopriať extradávku jódu, nevyhadzujte ani jadierka - práve v nich je uložený aj tento stopový prvok.
Vitamín A posilňuje imunitný systém.
Vitamíny skupiny B pôsobia proti vypadávaniu vlasov, zaručujú peknú pokožku a pomáhajú pri ťažkostiach so spánkom a koncentráciou.
Vitamín C potrebujeme na tvorbu tkaniva, stavbu zubov a kostí. Nedostatok vitamínu C môže viesť k malátnosti a depresiám.
Kyselinu listovú potrebujeme na tvorbu červených krviniek.Jablká takmer neobsahujú bielkoviny, majú však vysoký obsah vody, málo sacharidov a v šupke nepatrné množstvo vody. Mimoriadne bohaté sú na vitamíny a stopové prvky. Jablká majú vysoký obsah draslíka. Jablko obsahuje až 30% vlákniny. Regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch.
Pomáhajú pri hnačke a zápche. Proti hnačke pomáhajú sladké jablká, pri zápche zasa kyslé, ktoré povzbudzujú činnosť čriev. Sú osvedčený, prostriedkom pri ťažkostiach s kĺbmi. Podporujú odolnosť proti chorobám. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzovacia kúra. Zo šupky a dužiny, ktoré chránia jadrovník, sa v ľudskom organizme uvoľňujú látky s liečivým i preventívnym účinkom.
Nie je jablko ako jablko:
Obsah vitamínov jablka závisí od viacerých faktorov. Napríklad jabĺčka, ktoré dozreli na slnku, obsahujú viac vitamínu C, ako plody, ktoré dozrievali v tieni. V menších jablkách sa nachádza viac vitamínov, pretože podiel šupky k dužine je vyšší. Rozdiely vidieť aj pri dužine. Podľa odrody jablka je raz žltučká, inokedy biela, raz je chrumkavá a inokedy jemná a priam sa rozpadáva v ústach. Každý, kto nie je odborníkom na jablká, sa môže pri výbere riadiť základným pravidlom: čím je jablko zelenšie, tým trpkejšiu má chuť. Jedinou výnimkou z tohto pravidla sú jablká Golden delicious, ktoré sú lahodne sladké aj napriek zelenej šupke.
Podporuje trávenie:
Máte problémy so zápchou? Vyrieši to jablko! Príčinou jeho schopnosti predchádzať zápche a liečiť ju, je zrejme zvláštna kombinácia vlákniny a ovocných kyselín. Ak si dáte jablko jemne podusené, pomôže vám zastaviť hnačku. Postará sa o to pektín, ktorý brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmov v črevách a zároveň dokáže viazať a odvádzať z tela aj časť nebezpečných ťažkých kovov. Jablká urýchľujú trávenie a prečisťujú organizmus, preto sú vynikajúcou prevenciou proti vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Tým, že podporujú trávenie a vylučovanie škodlivých látok, pomáhajú aj pri problémoch s kĺbmi. Zrejme je to vďaka ovocným kyselinám, antioxidačnému pôsobeniu flavonoidov a schopnosti pektínu zvyšovať vylučovanie. Surové jablká obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zase dobrým prostriedkom proti hemoroidom. Pretože jablká zvyšujú vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách.
Proti infarktu aj stresu:
Deň je vám krátky a strácate nervy? Potom je správny čas na jablko, ktoré priaznivo vplýva na nervový systém a je vhodné aj proti nespavosti. Privoňať k jablkovému koláču alebo k hrnčeku pariaceho sa horúceho jablkového čaju je ako ocitnúť sa na chvíľu v detstve. Jablko má silné aromatické látky a práve vzhľadom na výskumy možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme, čo následne znižuje krvný tlak a ochraňuje pred infarktom vznikajúcim z úzkosti.
Lahodná aróma by vás preto mala sprevádzať najmä v stresových situáciách. Pred infarktom vás neochráni len vôňa, ale aj denná konzumácia dvoch až troch jabĺk. Vďaka obsahu pektínu znižuje hladinu cholesterolu v krvi a to je prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami. Pektín spolu s dostatočným množstvom vitamínu C je jedným z liečebných prostriedkov proti ateroskleróze. Blahodarný vplyv má aj množstvo minerálnych látok, najmä draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, síra a mangán. Pomerne vysoký obsah draslíka môže napríklad znížiť riziko cievnej mozgovej príhody.
Jablko denne:
Podľa posledného výskumu amerických vedcov z Cornell University v New Yorku stačí, aby človek zjedol len jedno jablko denne a väčšina chorôb vrátane rakovinových ochorení má menšiu šancu ohroziť ho. Jablká totiž obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré ničia škodlivé látky spôsobujúce poškodenie buniek a sú príčinou mnohých chorôb.
V sto gramoch skúmaných vzoriek odrody Červený Delícius našli toľko antioxidantov ako v 1500 -miligramovej tabletke vitamínu C. Jedenie jabĺk výrazne znižuje aj rast rakovinových buniek v hrubom čreve a pečeni. Účinok je takmer priamo úmerný množstvu skonzumovaných jabĺk. Vedci z anglického Liverpoolu zas v niektorých jedlých hubách objavili proteín, ktorý dokáže zastaviť rozmnožovanie rakovinových buniek.
Jablkoje druh ovocia, je to plod jablone. Jablko je malvica.
Zopár odrôd a ich stručný popis
· 'Ametyst' – letné, atraktívny vzhľad.
· 'Angold' – nenáročná pre pestovanie, harmonické, sladká chuť.
· 'Goldstar' – zimná, kvalitná, dlho skladovateľná.
· 'Hana' – letná odroda, veľké plody.
· 'Heliodor' – zimné, atraktívny vzhľad.
· 'Karmína' – neskoré zimné, tmavo červené, odolná voči mrazu.
· 'Lipno' – zimná, veľkoplodá.
· 'Luna' – trhová.
· 'Opál' – zimná, výrazne aromatická, sladko chutí.
· 'Orion' – veľkoplodá, výborná chuť.
· 'Otava' – zimná, aromatická dužnina.
· 'Rajka' – zimná, sladká, atraktívny vzhľad.
· 'Rezista' – zimná, háklivá na zimu.
· 'Rondo' – zimná, kompaktná,.
· 'Rosana' – skoro zimná, pestovateľsky nenáročná, veľmi úrodná.
· 'Rozela' – zimná, pestovateľsky nenáročná.
· 'Rubinola' – zimná, vysoká chuťová kvalita plodov.
· 'Sirius' – vysoká akosť, dobre skladovateľná.
· 'Topaz' – zimná, vynikajúca kvalita plodov, dlho skladovateľná.
· 'Vanda' – jesenné, vynikajúca kvalita plodov, nenáročná nastrihanie.
Jablko v mytológii a literatúre:
· Podľa kresťanskej tradície Eva v Raji odtrhla jablko a s Adamom ho zjedli. Potom boli za trest vyhnaní z Raja. V knihe Genezis sa však hovorí o ovocí stromu, ktorý leží uprostred Raja a jabloň ani jablko sa tam nespomína. Keďže na Blízkom východe sa jablone nevyskytovali, autor Genezis pravdepodobne nepísal o jablku, ale o inom ovocí. Je dosť možné, že išlo o figovník, keďže po požití ovocia sa prikryli figovými listami. Samotný výraz „jablko“ sa dostal asi až do latinského prekladu Biblie ako slovná hračka (malum = jablko / malus = zlý).
· Jablká Hesperidiek - neprístupné bájne ostrovy v gréckej mytológii.
· Jablko sváru
· Isaac Newton podľa legendy objavil gravitáciu, keď sedel pod stromom a na hlavu mu spadlo jablko.“