Vedomostné súťaže 2014/2015
- Medzinárodná matematická súťaž
- Enviróza a my
- Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
- Spoločenstvo stromov
- školské kolo Pytagoriády
- školské kolo Dejepisnej olympiády
- školské kolo Geografickej olympiády
- školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku
- školské kolo súťaže v prednese slovenskej povesti
- školské kolo olympiády v anglickom jazyku
- Hviezdoslavov Kubín
- Slávici z lavice
- Slávik Slovenska
- Štúrov Zvolen
- Výtvarná súťaž ED Poprad 2015
- Zaspievaj pieseň v anglickom jazyku
- prednes nemeckej poézie
- O geniálnu hlavičku
- Súťaž Rýchla ruka
- zaspievaj pieseň po anglicky
- Stretnutie envitalentov
Enviróza a my
Naša škola, Základná škola s materskou školou na Komenského ulici v Poprade, už niekoľko rokov spolupracuje so Slovenskou agentúrou životného prostredia so sídlom v Banskej Bystrici a zapája sa do takmer všetkých jej programov a súťaží, ktoré sú určené pre žiakov základných škôl a týkajú sa environmentálnej výchovy. Môžeme len skonštatovať, že každoročne sa nám podarilo obsadiť popredné miesta v rámci Ekostopy, programu Na túru s naturou a súťaže Envirotázniky. V minulom školskom roku sa novinkou v školských programoch stala Enviróza, ktorej slávnostné vyhodnotenie prebehlo počas veľtrhu environmentálnych programov ŠIŠKA v dňoch 15. - 17. októbra 2014 v Oščadnici. Je pre nás veľkým úspechom, že spomedzi 71 zúčastnených základných a stredných škôl na Slovensku sme sa umiestnili na druhom mieste, pričom ako prví skončili stredoškoláci z Topoľčian.
O čom vlastne Enviróza je a aké úlohy naša hráčska skupina s názvom Snežienky plnila?
Enviróza je školský program a zároveň outdoorová hra, ktorá bola vyvinutá za účelom získavania a šírenia informácií o environmentálnych záťažiach na Slovensku. Tento program je určený pre základné a stredné školy a prebieha prostredníctvom webového portálu www.enviroza.sk. Hráči – učitelia a žiaci - hľadajú a určujú environmentálne záťaže, publikujú svoje údaje on-line a zbierajú body, teda skórujú . Okrem toho môžu prostredníctvom sprievodných súťaží informovať verejnosť o tejto problematike.
Edukačným cieľom programu je šíriť informácie o environmentálnych záťažiach a zvyšovať povedomie mladých ľudí o tejto problematike. V prenesenom slova zmysle ide o pozitívnu „nákazlivú chorobu“, o akúsi environmentálnu „epidémiu“ či dokonca „vírusové“ šírenie informácií. Žiaci a študenti nadobúdajú informácie o existujúcich environmentálnych záťažiach, o stave svojho životného prostredia, a to na základe vlastných pozorovaní v prírode. Rozvíjajú svoje orientačné schopnosti pri práci s mapou a navigáciou. Učia sa pracovať s informáciami a využívať informačno-komunikačné technológie, pracovať v tíme a zároveň kriticky myslieť a vyjadrovať svoj názor. Učiteľovi program poskytuje nástroj pre zážitkové vyučovanie environmentálnej výchovy. Hlavnú učebnú pomôcku predstavuje samotný webový portál programu a súbor pracovných listov pre základné a stredné školy.
Úlohou žiakov za pomoci učiteľa bolo, a aj naďalej je, nielen mapovať environmentálne záťaže zo zoznamu, ktorý na začiatku obsahoval 501 záťaží , medzi ktoré patrili skládky odpadu, hnojiská, čerpacie stanica PHM, pozostatky po priemysle a ťažbe nerastných surovín, rozdelené na tradičné, záhadné, otázkové, setové a školské – a práve tieto sme mohli nájsť a určiť ako nové, ktoré sa v pôvodnom zozname nenachádzali.
Mapovanie prebiehalo v troch krokoch: 1. Hľadaj – výber environmentálnej záťaže zo zoznamu a jej lokalizácia; 2. Určuj – zaznamenanie vybraných údajov o záťaži do tzv. identifikačného (ID) formulára priamo v teréne; 3. Skóruj – publikovanie údajov o danej záťaži on-line a získanie príslušných bodov.
Počas priebehu súťaže ( od októbra 2014 do júna 2015 ) sa nám podarilo zmapovať a určiť 16 skládok komunálneho odpadu, 10 čerpacích staníc pohonných hmôt, 7 hnojísk a 3 nové envirozáťaže.
Zúčastnili sme sa aj 2 sprievodných súťaží: Fotozáťaž a Sci-fi.
Odmenou pre hráčske skupiny na prvých troch miestach bola exkurzia na lokalitu s environmentálnou záťažou so sprievodným programom. A kam sme sa dostali my? Kto by nepoznal umelý kopec v blízkosti závodu SNP v Žiari nad Hronom? Mnohí sa možno v duchu pýtajú, čo sa nachádza na vrchole tohto kopca a ako to tam vyzerá. A práve tento umelý kopec predstavujúci zrekultivované odkalisko, ktoré vzniklo ako dôsledok výroby oxidu hlinitého z bauxitu, bol 22. septembra 2014 cieľom našej celodennej exkurzie. Po výstupe na 42 metrov vysoké odkalisko sme si užívali krásny výhľad do širokého okolia, ktorý nám spríjemnila zamestnankyňa Závodu SNP svojím zaujímavým rozprávaním o priebehu rekultivácie tohto odkaliska. Po zostupe z kopca naspäť dolu boli pre nás ďalším prekvapením a odmenou zároveň tričká s logom Envirózy, ktoré dostal každý z nás. Po obede a krátkej prehliadke Banskej Bystrice sme sa presunuli do slávnej baníckej obce, do Španej Doliny. Aj tu sme mali možnosť sa v spoločnosti sprievodkyne poprechádzať po baníckych chodníčkoch a haldách. Určite nás zaujalo rozprávanie permoníkoch, malý tajch aj zvyšok baníckeho vodovodu.
Určite sa zapojíme aj do ďalšieho kola, ktoré už bolo v rámci Envirózy spustené.