Vedomostné súťaže 2014/2015
- Medzinárodná matematická súťaž
- Enviróza a my
- Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
- Spoločenstvo stromov
- školské kolo Pytagoriády
- školské kolo Dejepisnej olympiády
- školské kolo Geografickej olympiády
- školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku
- školské kolo súťaže v prednese slovenskej povesti
- školské kolo olympiády v anglickom jazyku
- Hviezdoslavov Kubín
- Slávici z lavice
- Slávik Slovenska
- Štúrov Zvolen
- Výtvarná súťaž ED Poprad 2015
- Zaspievaj pieseň v anglickom jazyku
- prednes nemeckej poézie
- O geniálnu hlavičku
- Súťaž Rýchla ruka
- zaspievaj pieseň po anglicky
- Stretnutie envitalentov
Spoločenstvo stromov
Tak ako už býva zvykom, aj tento rok sa členovia krúžku Snežienky zapojili do súťaže Spoločenstvo stromov, ktorú pravidelne organizuje Strom života, s ktorým už viac rokov spolupracujú. V tomto roku sme oslovili aj mladších spolužiakov, a preto sme riešili obidve úrovne náročnosti. Aké úlohy sme vlastne plnili?
- úroveň náročnosti
Aktivita č.1: Život stromov
Našou úlohou bolo vytvoriť koláž, o živote stromov z rôznych druhov materiálov. Pri vypracovaní tejto úlohy sme sa aj mnohé nové veci naučili.
Aktivita č.2 : Rast bez slov
Ako podľa nás rastú stromy sme natočili na video a vytvorili tak poučný film.
Aktivita č.3: Kto ku komu
V tejto úlohe sme mali správne priradiť k štyrom listom listnatých stromov ich názvy a plody.
Aktivita č.4 : Mapa stromov
Vytvorili sme mapu stromov z nášho školského areálu, ktorú sme nielen poslali poštou, ale aj sme ju odfotografovali.
Aktivita č.5 : Stromová tapeta
Všetky stromové tapety ( vytvorené zo stromov: smrek obyčajný, smrekovec opadavý, javor horský, breza biela a topoľ osikový ), ktoré sme vytvorili, sme pospájali a vytvorili tak jednu veľkú tapetu ( môžeme s ňou aj otapetovať stenu ).
Aktivita č.6 : Zber papiera
Bola spoločná pre obidve úrovne náročnosti, pre obe skupiny ( mladších aj starších žiakov ), a preto sme ju riešili spoločne.
- úroveň náročnosti
Aktivita č.1: Prírodná predpoveď počasia
Borovicové šišky sme si priniesli priamo z lesa, kde sme sa boli prejsť. Keďže takmer dva týždne bolo pekné, slnečné počasie, šišky boli spočiatku suché, otvorené. Až v posledný týždeň trvania súťaže sa počasie zmenilo a my sme si tak na našom pokuse mohli overiť teóriu, ktorú sme už ovládali – šišky sa za vlhkého počasia ( keď intenzívne dlhšie pršalo ) zatvorili. Pokusy sme robili na 2 rôznych miestach a aj takto sme si teda mohli overiť pravdivosť teórie v rôznych podmienkach.
Aktivita č.2: Stromy medzi nami
Každý z našej skupiny dostal za úlohu sa poprechádzať v blízkom okolí školy a svojho bydliska, aby sme mohli potom spoločne popísať svoje zistenia.
Náš záver je takýto: Keďže mesto sa stará o úpravu verejných priestranstiev ( ako sme už zistili aj počas predchádzajúcich rokov, keď sme oslovili listom pána primátora Danka a poprosili ho o pomoc pri riešení úloh, ktoré sa týkali práve starostlivosti o stromy, ich výrub a vysádzanie ), nezaznamenali sme žiadne miesta, kde by stromy priamo ohrozovali ľudí alebo budovy, pretože takéto stromy už boli vyrúbané a namiesto nich vysadené nové, a to tak, aby betónové plochy nesiahali tesne ku kmeňom týchto stromov. Toto zistenie nás tak trochu potešilo. Ale určite to nie je úplne ideálne. Podľa nášho pozorovania na prechádzke sa problémy môžu v budúcnosti vyskytnúť v prípade už starých stromov, ktoré rastú dosť na husto v centre mesta, pozdĺž rieky Poprad na oboch stranách brehov ( ulica Štefánikova ). Rizikové oblasti sme zaznačili do mapy mesta Poprad.
Aktivita č.3: Dlhý, široký a zelený
Ako najvyšší, relatívne samostatne stojaci strom v našom okolí, sme si vybrali topoľ , ktorý stojí vedľa školského ihriska. Ako paličku sme použili dlhé školské pravítko ( 150 cm ), ktoré sme zároveň použili aj na meranie dĺžok tieňov, šírku sme merali pomocou krajčírskeho metra.
Keďže poznáme aj inú metódu na určovanie výšky, overili sme si správnosť výpočtu aj pomocou nej.
výška paličky = 1,5 m
tieň paličky = 0,8 m
tieň stromu = 72 m
Výška stromu: 1,5 : 0,8 x 72 = 135cm, obvod stromu : 247 cm, šírka stromu: 247 : 2 x 3,14 = 39,3cm
Aktivita č.4 : Kam mizne zeleň
Podľa návodu sme si pripravili pokus na odstránenie zeleného farbiva z listu špenátu. Priebeh pokusu sme si zaznamenali pomocou fotografií.
Prečo vlastne listy v prírode na jeseň strácajú zelenú farbu?
Listnaté stromy v našom miernom klimatickom pásme majú svoj životný cyklus a na jeseň sa im končí vegetačné obdobie, postupne sa pripravujú na hibernáciu, čiže odpočinok. Dreviny sa preto snažia zbaviť častí, ktoré by sa im počas zimy mohli poškodiť. Keďže na jeseň slnečného svetla ubúda, listy chlorofyl pomaly odbúravajú a začnú sa uvoľňovať žlté až červené farbivá (karotinoid a antokyán) a podľa ich množstva sú listy žlté, červené až hnedé. Chemické procesy v stopke listu neskôr vedú k tomu, že oslabia jej pletivo ( medzi listom a konárom sa pomaly vytvorí vrstva podobná korku ) a list spadne na zem. Navyše sa na spodnej strane listov uzavrú kanáliky, ktorými strom prijíma vlahu - je to opatrenie proti nadchádzajúcim mrazom.
Pri riešení tejto úlohy sme si položili aj otázku: Čo by sa vlastne stalo, keby listy zostali na stromoch aj cez zimu? Zistili sme, že by stromom hrozilo vyschnutie. Listy totiž nie sú len orgánom výživy ( ktorá sa deje prostredníctvom fotosyntézy ), ale aj výparu vody, ktorá sa vyparuje cez prieduchy na spodnej strane listov. Ak by teda ostali v zime listy na konároch, dochádzalo by k odparovaniu vody, ktorú by si však stromy nemohli nahrádzať jej čerpaním z pôdy, pretože v zime je pôda zamrznutá. V dôsledku toho by tak strom mohol postupne stratiť vodu a vyschnúť.
Aktivita č.5 : Desatoro
V tejto úlohe sme sa mali pokúsiť správne odpovedať na 10 otázok o lese a o stromoch, ktoré v ňom rastú.
Aktivita č.6 : Zber papiera
Tak ako po minulé roky, aj v tomto roku sme v spolupráci so spoločnosťou Brantner zorganizovali zber papiera ( na školskom dvore sme mali umiestnený kontajner, do ktorého mohli žiaci papier z domu priniesť ). Za získané peniaze sme ako prvé zakúpili stromček – tentokrát sme sa rozhodli pre plazivú tuju - ktorú sme vysadili v našom areály školy. Troch najúspešnejších žiakov v zbere z I. a II. stupňa sme odmenili vecnými cenami.
link, na ktorom je vyhodnotenie súťaže:
http://stromzivota.sk/blog/2014/11/vyhodnotenie-sutaze-spolocenstvo-stromov-2014/