Hodnota školy spolupráca a krátka ukážka spolupráce žiakov 5.C
Čo je to spolupráca?
Spolupráca znamená spoločné úsilie zamerané na dosiahnutie prospechu pre všetkých, ktorý sa na ňom podieľajú.
Hodnota školy spolupráca a krátka ukážka spolupráce žiakov 5.C
Čo je to spolupráca?
Spolupráca znamená spoločné úsilie zamerané na dosiahnutie prospechu pre všetkých, ktorý sa na ňom podieľajú.
Vážení rodičia budúcich škôlkárov!
Rozhodnutia o prijatí, resp. neprijatí na predprimárne vzdelávanie od školského roka 2024/2025 sú už pripravené na sekretariáte ZŠ k prevzatiu. Rozhodnutie si preberá každý zákonný zástupca osobne - pokiaľ nemá aktivovanú elektronickú schránku na www.slovensko.sk.
Rozhodnutia si vyzdvihnite v ZŠ s MŠ, Komenského ulica 587/15, Poprad počas pracovných dní od pondelka 10.06.2024 do piatku 14.06.2024 na sekretariáte školy v čase od 07.00 h do 15.00 h. Ďakujeme za ústretovosť!
S pozdravom
Mgr. Monika Strnková - riaditeľka školy
Mládežnícky parlament mesta Poprad v spolupráci s Oddelením školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Poprade a Centrom voľného času zorganizoval dňa 07.06.2024 podujatie s názvom Bubble football. Na prvom väčšom samostatnom turnaji, ktorý sa mládežníci rozhodli zorganizovať, sa členovia nášho Školského parlamentu umiestnili na 5. mieste. Blahoželáme! Žiaci boli s novou športovou skúsenosťou veľmi spokojní.
Mód a ŠkPa
Dňa 29. mája 2024 sme sa so žiakmi siedmeho ročníka zúčastnili exkurzie, kde sme navštívili národnú prírodnú rezerváciu Šomoška, zrúcaninu gotického hradu Šomoška zo 14. storočia. Na náučnom chodníku sme obdivovali nádherné útvary hradného vrchu: kamenné more z bazaltových hranolov a unikátny kamenný vodopád vysoký 9 metrov. Tieto lokality patria k geoparku UNESCO. Na záver sme navštívili Hradné múzeum vo Fiľakove. Veríme, že si naši žiaci odniesli krásne zážitky. Posúďte sami :-)
p. uč. Kleinová a p. uč. Dobrenková
Atletika nás na našej škole baví, o čom svedčia úspechy našich šikovných žiakov. Včera sme bojovali na letnej olympiáde mesta Poprad. Chlapci aj dievčatá, ktorí nás reprezentovali, vybojovali krásne umiestnenia na popredných miestach a dokonca aj na stupňoch víťazov, a popri tom zbierali skúsenosti do ďalších rokov, nakoľko naše družstvá tvorili väčšinou piataci a šiestaci.
Naše úspechy: 1. miesto skok do výšky - Simona Svinčiaková 6.A
3. miesto skok do diaľky - Radka Jacáková 5.C
3. miesto štafeta 4x60m - Korenková Sofia, Kurcáb Wendy, Sminčáková Chiara, Chylová Nikola
Družstvo dievčatá: Cíbiková Dominika, Krajčírová Ivana, Jacákova Radoslava, Korenková Sofia, Svinčiaková Simona, Kurcáb Wendy, Sminčáková Chiara, Chylová Nikola, Slavkovská Tamara
Družstvo chlapci: Krišanda Alex, Seman Filip, Krišanda Hugo, Raček Alex Thomas, Leskovjanský Martin
Učitalia TSV: Harabinová a Buday
Dňa 24. 05. 2024 sa na Gymnáziu na Kukučínovej ulici v Poprade uskutočnilo okresné kolo fyzikálnej olympiády G - kategórie pod názvom ARCHIMEDIÁDA. Súťaže sa zúčastnili žiaci z okresov Poprad a Kežmarok. Súťaž slúži ako dobrý štart pre rozvoj zručností a vedomostí na vyššie kolá fyzikálnej olympiády. Pozostáva z teoretickej a praktickej časti. V teoretickej časti žiaci riešili tri zaujímavé úlohy v časovom intervale 1,5 hodiny. Počas praktickej časti žiaci predviedli, opísali a vysvetlili svoj pripravený experiment pred odbornou komisiou, súťažiacimi a ich učiteľmi. Našu školu reprezentoval Adam Zentko, žiak 7.A triedy. Teoretickú aj praktickú časť bravúrne zvládol a získal 2. miesto. Srdečne mu gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
Ing. Viliam Masár
Čo je to Fair Play?
Fair play je komplex základných hodnôt, nielen v športe, ale aj v každodennom živote.
Rešpekt
Fair play si vyžaduje bezpodmienečný rešpekt k súperom, spoluhráčom, rozhodcom a fanúšikom.
Priateľstvo
Rivalita na ihrisku nevylučuje priateľstvo. Naopak, priateľstvo mohlo vyrásť z ušľachtilého súperenia.
Tímový duch
Jednotlivci môžu byť silní sami o sebe, ale oveľa silnejší sú v tíme.
Solidarita
Je dôležité navzájom sa podporovať a zdieľať pocity, ciele a sny. Vzájomná podpora prináša obojstranný úspech na ihrisku aj mimo neho.
Tolerancia
Ochota akceptovať správanie alebo rozhodnutia, s ktorými možno nesúhlasíte, rozvíja vašu sebakontrolu.
Starostlivosť
Skutoční šampióni sa starajú jeden o druhého, pretože si dobre uvedomujú, že bez toho nemôžu byť úspešní.
Radosť
Pierre de Coubertin, otec novodobých olympijských hier, povedal: "Dôležitý v živote nie je triumf, ale boj. Podstatné nie je vyhrať, ale dobre bojovať." Nikdy by ste nemali zabudnúť na hru ani v zápale boja.
Mgr. Ján Štrba
Dňa 28.05.2024 sa naši mladší žiaci zúčastnili na atletickej súťaži mesta Poprad. Súťažilo deväť základných škôl z nášho mesta. Ďakujeme všetkým reprezentantom za úspešnú reprezentáciu našej školy.
NAŠE ÚSPECHY:
1. miesto v skoku do diaľky - Filip Seman 5.roč.
1. miesto v hode kriketovou loptičkou - Simona Kubesová 4.roč.
2. miesto v skoku do diaľky - Ivana Krajčírová 5.roč.
Výhercom srdečne gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník tejto atletickej súťaže.
Skokanová
Dnes sa naše družstvo zúčastnilo na turnaji základných škôl v mixvolejbale. Osem družstiev bolo rozdelených do dvoch skupín. V našej skupine sme so ziskom 4 bodov obsadili druhé miesto, čo nám zabezpečilo súboj o celkové tretie miesto na turnaji. V zápase o brondz sme proti družstvu Dominika Tatarku prehrali 2:0 a získali nepopulárne 4. miesto. Našim žiakom (Alexovi, Samovi, Vilovi, Marošovi, Timei, Júlii, Emíli a Nine) ďakujem za reprezentáciu našej školy.
Igor Krišanda
Žiaci IX.A pri zadaní úlohy zistili, že sebahodnotenie predstavuje individuálne hodnotenie vlastných schopností a kompetencií v oblasti telesnej, sociálnej, emocionálnej, riadi naše myslenie i správanie, vzťahuje sa k tomu, ako osoba vníma hodnotenie inými a zároveň predstavuje alternatívnu metódu posúdenia výkonov. Na základe týchto informácií sa pokúsili ohodnotiť samy a seba. Pri spracúvaní tejto témy pracovali vo viacerých skupinách a na ich závery a zistenia sa môžete pozrieť :-)
tr. uč. Neupaverová
24.mája 2024 sa v Podtatranskej knižnici v Poprade konala regionálna súťaž / okresy Poprad, Kežmarok, Levoča / pre žiakov základných škôl v rétorike.
Poslaním súťaže je formovať vzťah mladých ľudí k materinskému jazyku, rozvíjanie verbálno- komunikačných schopností, skvalitňovanie rečového prejavu žiakov, vyhľadávanie talentovaných žiakov, ktorí v konkurenčnom prostredí môžu porovnávať svoje schopnosti.
Našu školu reprezentovali víťazi školského kola Stela Hofírková z 6.A a Tobias Bobák z 8.A triedy, ktorý získal 2. miesto. Súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a Tobiasovi gratulujeme k úspechu.
A. Fišerová
Počas celého školského roka sa žiaci 2. stupňa našej školy zapájali do biologickej olympiády v rôznych kategóriách pre nich určených a v každej z nich patrili víťazi školských kôl medzi úspešných riešiteľov v kolách okresných, aj krajských.
Žiakom 8. a 9. ročníka je určená kategória C. Najúspešnejší riešitelia školského kola v teoreticko-praktickej časti Alena Bartovičová z IX.A a Denis Samuel Blaho z VIII.B postúpili do okresného kola, v ktorom sa Alenka stala absolútnou víťazkou a postúpila do krajského kola, na ktorom ako úspešná riešiteľka obsadila veľmi pekné 16. miesto. Denis v okresnom kole skončil na 8. mieste.
Kategória D je určená pre žiakov 6. a 7. ročníka. V okresnom kole nás v teoreticko-praktickej časti reprezentovali žiaci Petra Hvalčáková zo VII.C a Adam Zentko zo VII.A, kde si svoje poradie zo školského kola vymenili a Adam sa stal celkovým víťazom, Petra obsadila 3. miesto.
Pre žiakov 4. a 5. ročníka je určená kategória F rozdelená na mladších a starších žiakov. Družstvo piatakov v zložení Daniela Laufiková a Eva Bahnová z V.A, Alex Krišanda z V.B, Karin Kurucová a Timotej Urban z V.C vo svojej kategórii starších žiakov zvíťazili. Družstvo mladších žiakov v zložení Hana Barošová, Katarína Kováčová a Alica Luhová zo IV.A, Veronika Bachledová a Soňa Levkaničová zo IV.B obsadili 2. miesto.
Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a blahoželáme k dosiahnutým výsledkom!
Neupaverová
"Mier začína u mňa" - motto behu mieru 2024. Mierová pochodeň putuje cez viac ako 140 krajín celého sveta a tentokrát zavítala aj medzi žiakov našej školy.
Mgr. Monika Strnková
V tomto školskom roku sa zo zimnej časti ŠOMP do jej letnej časti presunula jedna zo zaradených súťaží - bowling. Našu školu v pondelok, 27. mája, reprezentovalo družstvo chlapcov z IX.A v zložení Alexander Justh, Maroš Kaňuk a Corey Peter Pamula. Súťažilo 6 družstiev systémom "každý s každým", nám sa podarilo z piatich kôl tri vyhrať. Postupne sa zlepšujúcimi hodmi sa nám podarilo získať strieborné medaily a umiestniť sa na skvelom, 2. mieste. V súťaži jednotlivcov sa Alexander Justh najlepším priemerným výsledkom vo všetkých kolách stal najlepším hráčom turnaja, Maroš obsadil 6. miesto a Corey 9. miesto.
Blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy!
E. Neupaverová
Dňa 22.5.2024 sa uskutočnila Súťaž družstiev mladých záchranárov. Dievčatá z družstva za prvý stupeň nám vyhrali zlato! Gratulujeme!
Členkami sú dievčatá z 5.B - kapitánka Katka Leskovjanská a členky Nelka Jarošová, Lea Skokan, Natálka Štofaňáková a Emka Vrždiaková.
Súťaže sa zúčastnili aj dievčatá zo 6.A - kapitánka Emka Krempaská a členky Nelka Janáčková, Sofi Korenková, Simonka Svinčiaková a Cynthia Šlesingerová. Toto družstvo bojovalo za druhý stupeň. Dievčatá sa umiestnili na peknom 11.mieste.
Rimská
Po bezproblémovej ceste z Popradu s krátkou zastávkou v Krakowe, sme so žiakmi 9. ročníka 22. apríla navštívili bývalý koncentračný tábor Auschwitz - Birkenau, ktorý bol najväčším nemeckým vyhladzovacím táborom počas II.svetovej vojny. Bol zriadený v roku 1941 neďaleko zajateckého tábora Auschwitz a polského mestečka Oswienčim. Po krátkom čakaní na našu sprievodkyňu sme na úvod dostali prijímač so slúchadlami, pomocou ktorých s nami naša sprievodkyňa komunikovala v slovenskom jazyku. Vchod do tábora tvorí dominantná vstupná brána, nad ktorou sa týči nápis: „Arbeit macht frei“ – Práca oslobodzuje. To, čo robí návštevu koncentračného tábora neopakovateľne silným zážitkom, je práve miera autenticity celého areálu – originálne bloky, strážne veže alebo plynové komory. Chodiť po miestach, ktoré sa pre mnohých väzňov z celej Európy, ktorí sa do tábora dostali pre svoju vieru, politické názory alebo ako vojnoví zajatci, je pre každého návštevníka mementom a varovaním. Mali sme možnosť vidieť dobové fotografie z tábora, steny posiate smutnými tvárami odsúdencov s vytetovaným číslom, ktoré sa stali tak bolestnými a plnými každodenného utrpenia. Je ťažké uveriť, ako boli dookola týraní, trpeli hladom a chorobami, cítili sa beznádejne stratení , so žiadnou nádejou na záchranu. Museli piť vodu, ktorá nebola vhodná ani na umývanie, spať na tvrdých drevených posteliach, podstupovať šialené lekárske experimenty a každodennú neľudskú prácu či telesné tresty. Jeden deň im v Osvienčime musel pripadať ako večnosť. I dnes sa pýtame, ako to mohol svet nevedieť, a keď vedel, prečo nezareagoval. Smutné príbehy, ktoré nám porozprávala naša sprievodkyňa, určite v mnohých vyvolali zimomriavky. Je ťažké pochopiť týranie konané na jednotlivcovi, nie to ešte na milióne. Z tisícov deportovaných sa vrátili iba jednotlivci, navždy poznačení nepredstaviteľným utrpením.Veríme, že návšteva koncentračného tábora Osvienčim sa navždy zapíše do myslí a spomienok našich žiakov, aby sa nikdy neopakovali obrazy teroru a neľudskosti. Svet sa môže stať lepším miestom pre všetkých iba vtedy, keď bude medzi nami vládnuť porozumenie, tolerancia a ľudskosť.
Neupaverová
Vo štvrtok, 23. mája 2024, sa žiaci 8. ročníka vybrali spoznávať krásy stredného Slovenska . Počas tejto exkurzie sme navštívili Banské múzeum v prírode - nachádza sa približne 1 km od centra mesta Banská Štiavnica. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger, okolo ktorého sme boli prejsť, a už 50 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia. Najvzácnejším exponátom v podzemnej expozícii je gápel na konský pohon, ktorý je jediný stroj-motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle. Počas prehliadky povrchovej expozície sme mali možnosť vidieť rôzne technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu, ale aj Náučno - geologickú expozíciu, ktorá na pomerne malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Ďalšou našou zastávkou bola základná škola s materskou školou nachádzajúca sa v srdci Štiavnických vrchov, v obci Štiavnické Bane. Nesie názov po významnom rodákovi Maximiliánovi Hellovi a je prvou základnou školou na svete, na ktorej sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. Vzdelávanie žiakov je zamerané aj na vzdelávanie v témach klimatickej zmeny a reálneho vnímania prírodného prostredia. Vyučovanie je vo veľkej miere situované priamo v lesnom prostredí. Výchova žiakov sa orientuje na lesnícke vzdelanie úzko prepojené s porozumením a ochranou prírody. Okrem základného vzdelania poskytuje táto škola žiakom aj prvý naozajstný styk so samotnou prírodou. Sokoliarstvo nevzdeláva žiakov len o prastarej forme lovu pomocou vycvičených dravcov, ale učí ich aj o zodpovednosti, vzájomnom rešpekte, pokore, tolerancii a trpezlivosti. Prírodný park Aves, ktorý je súčasťou školy, svojou rozmanitosťou záhrad a zvierat predstavuje skvelé učebné pomôcky počas hodín nielen prírodovedného charakteru. My sme mali počas našej prehliadky možnosť vidieť obyvateľov školských rybníkov, kaktusy rastúce na púšti, psov špecializovaných na záchranu utopených ľudí, kenguru, ale aj nádherné pernaté dravce a sovy. Na záver prehliadky školy sa nám žiaci školy predstavili v úlohe sokoliarov so svojimi vycvičenými vtákmi. Exkurziu sme ukončili návštevou Múzea vo Svätom Antone, ktoré sa nachádza v kaštieli dostavanom v roku 1750, jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg. Bohato zariadené salóny pôvodným nábytkom odzrkadľujú spôsob života, vkus a záľuby týchto dvoch rodín. Legenda hovorí o symbolike kalendára, pôvodne mal 4 vchody (ročné obdobia), 7 arkád (dní v týždni), 12 komínov (mesiacov v roku), 52 izieb (týždňov v roku) a 365 okien (dní v roku). Súčasťou prehliadky kaštieľa je aj poľovnícka expozícia, najväčšia svojho druhu na Slovensku, ktorá obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií. Tematické okruhy kynológie, sokoliarstva, strelectva a rybárstva sú doplnené diorámami zvierat žijúcich na Slovensku.
Neupaverová
22. máj sa po celom svete už od roku 2000 oslavuje ako medzinárodný deň biodiverzity. Tento deň nám pripomína, aký význam má pre ľudskú spoločnosť aj planétu biodiverzita, teda prírodné bohatstvo zahŕňajúce rozmanitosť všetkých génov, druhov i ekosystémov.
Pri tejto príležitosti sa po prvý raz v histórii sa na Slovensku uskutočnil celoslovenský Deň biomimikry, na ktorý Centrum environmentálnych aktivít z Trenčína pozval všetky základné a stredné školy, aby sa zapojili a umožnili tak čo najväčšiemu počtu detí a mladých ľudí objaviť prírodu ako učiteľku a zažiť úžas nad genialitou prírody.
Čo je cieľom? Otvoriť mladej generácii dvere do sveta biomimikry, ktoré predstavujú inovácie inšpirované prírodou. Odbor biomimikry zažíva po celom svete obrovský boom, a to nielen v kruhoch vedcov, inovátorov a dizajnérov, ale aj vo vzdelávaní. Žiakom ukazuje fascinujúci svet prírody a vďaka medzinárodným dizajnérskym výzvam sa samotní teenageri môžu stať úspešnými inovátormi pre udržateľnosť. Základom biomimikry prístupu je položiť si otázku: ako „to“ robí príroda? Ako stavia? Ako komunikuje? Ako vytvára farby? Ako ochraňuje? Ako udržiava komunity? I keď ľudia sa oddávna inšpirovali prírodou, až od roku 1997, kedy biologička a spisovateľka Janine Benyus vydala knihu Biomimicry – Innovation Inspired by Nature, má biomimikry prístup pevné miesto vo svete vedy a inovácií ako jedinečné spojenie prírodných vied, techniky a dizajnu.
Čo je náplňou? Hravé aktivity vonku i vnútri, s prvkami zážitkovej pedagogiky a bádania.
Deň biomimikry predstavuje len malú ochutnávku sveta učenia sa od prírody (ideálne v prírode) formou krátkych, hravých aktivít. Cieľom je nadchnúť mladú generáciu pre myšlienku, že prírodné organizmy si za 3,8 miliardy rokov evolúcie vyvinuli množstvo stratégií pre udržateľnosť a teraz ide o to, ako ich môžeme preniesť do sveta ľudí. Tento deň je organizovaný v rámci medzinárodného projektu Biolearning For the Future – Smart by Nature, ktorý vďaka podpore z finančného mechanizmu Erasmus+ realizuje partnerstvo organizácií z 5 krajín (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Holandsko a UK).
Naša škola sa vyplnením registračného formulára https://www.biolearn.eu/sk/future/den-biomimikry/prihlaste-svoju-skolu rozhodla zapojiť do tohto unikátneho projektu. Na fotografiách vám ponúkame práce žiakov piatich tried 2. stupňa – 5.B, 6.A, 6.B a 9.A, ktorí sa pokúsili nájsť v prírode okolo nás niečo jedinečné, využiteľné pre ľudstvo 😊
Neupaverová
Powered by aSc EduPage